ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ 6
- Αναφορές, αναλογίες και ποσοστά στην καθημερινή ζωή
- Άλλα (κοινωνικές σπουδές, γεωγραφία,,,), Μαθηματικά (περιλαμβάνει γεωμετρία, αναλογικότητα, οικονομικά ...), Τέχνες (περιλαμβάνει μουσική, αρχιτεκτονική ...), ΤΠΕ (περιλαμβάνει την τεχνική εκπαίδευση, την πληροφορική ...), Φυσικές επιστήμες (περιλαμβάνει φυσική, βιολογία ...)
- ISCED 2 = κατώτερη δευτεροβάθμια εκπαίδευση
ΔΙΑΡΚΕΙΑ
6 δραστηριότητες, 3 εβδομάδες
ΘΕΜΑ
Επίλυση προβλημάτων με αναφορές, αναλογίες και ποσοστά σε καθημερινό πλαίσιο.
ΠΕΡΙΛΗΨΗ
Τα μαθηματικά είναι ένας τρόπος έκφρασης των φυσικών νόμων, είναι ο απλούστερος και καταλληλότερος τρόπος παρουσίασης ενός γενικού νόμου ή της ροής ενός φαινομένου, είναι η τελειότερη γλώσσα στην οποία μπορεί να εξιστορηθεί ένα φυσικό φαινόμενο”. Gheorghe Țiţeica
ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ
Γονείς που είναι μηχανικοί, επιστήμονες…, καθηγητές από άλλα συναφή μαθήματα (ΝΣ, ΤΠΕ, Τέχνες…).
ΠΛΑΙΣΙΟ
ΥΛΙΚΑ/ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
Υλικά μέσα: διαδραστικός πίνακας, βιντεοπροβολέας, υπολογιστής, φύλλα εργασίας, χρωματιστά φύλλα, ψαλίδι, ψηφιακά εργαλεία κ.λπ.
Πληροφοριακοί και μεθοδολογικοί πόροι: Padlet.com, Geogebra, Canva.com, Storyjumper.com, Wordwall.com, Kahoot.com,
Learningapps.com, Padlet.com, Zoom
ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ
Το έργο αυτό δεν απαιτεί προηγούμενες γνώσεις σχετικές με το θέμα που πραγματεύεται. Η τεκμηρίωση θα γίνει κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης του έργου.
ΜΑΘΗΣΙΑΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ
Μαθησιακοί στόχοι και σκοποί:
Οι μαθητές θα συμμετάσχουν στην επίλυση ατομικών και ομαδικών εφαρμογών, με προοδευτικό και διαφοροποιημένο βαθμό δυσκολίας ανάλογα με τα μαθησιακά στυλ και το επίπεδο κατανόησης που επιδιώκεται:
- τον εντοπισμό των προβλημάτων που αφορούν τους τύπους των εκθέσεων που διδάχθηκαν,
- στην εύρεση πραγματικών προβλημάτων που μπορούν να επιλυθούν με τη βοήθεια των αναφορών, των αναλογιών και των ποσοστών,
- τον εντοπισμό ορισμένων προβληματικών καταστάσεων που μπορούν να μεταγραφούν σε μαθηματική γλώσσα, χρησιμοποιώντας αλγεβρικό υπολογισμό για τον προσδιορισμό ενός άγνωστου όρου μιας αναλογίας.
Μαθησιακά αποτελέσματα και αναμενόμενα αποτελέσματα:
Διατρέχοντας τη μαθησιακή ενότητα “Αναλογίες και ποσοστά”, ακολουθώντας ορισμένες πρακτικές μελέτες περιπτώσεων, οι μαθητές θα είναι σε θέση να εκτελούν διάφορους υπολογισμούς με αναλογίες, αναλογίες και ποσοστά. Όλα αυτά θα τα μάθουν οι μαθητές με τη βοήθεια μελετών περίπτωσης που περιλαμβάνουν την επίλυση κάποιων προβλημάτων από την καθημερινή ζωή, οι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες και κάθε ομάδα θα έχει ως αποστολή την επίλυση κάποιων προβλημάτων.
Επίσης, ένας σημαντικός στόχος είναι η δημιουργία της ιστοσελίδας που θα περιέχει τα αποτελέσματα του έργου.
ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ
Στάδιο πληροφόρησης:
Οι μαθητές εξοικειώνονται με τις βασικές έννοιες:
ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΕΣ
Προετοιμασία, ρύθμιση χώρου, συμβουλές αντιμετώπισης προβλημάτων:
- Παρουσίαση κάθε μέλους του έργου και του ρόλου του στο έργο
Δραστηριότητα 1. – Οι μαθητές θα ερευνήσουν τι είναι οι αναλογίες, οι αναλογίες και τα ποσοστά, πού εφαρμόζονται αυτές οι έννοιες γύρω μας.
Πόροι, εργαλεία, υλικά, εξαρτήματα, εξοπλισμός
Υπάρχουν διαθέσιμες οδηγίες στο διαδίκτυο, οι οποίες εξηγούν πώς αυτό μπορεί να γίνει αποτελεσματικά, π.χ,
https://www.youtube.com/watch?v=zxZBeoEj5WA
Εμπνεύσεις για αναφορές, αναλογίες και ποσοστά στη βιβλιογραφία μπορείτε να βρείτε εδώ: https://martinfabian1.weebly.com/martin-fabian/aplicatii-practice-ale-matematicii-in-viata-cotidiana
ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Στάδιο υλοποίησης:
Οι μαθητές θα χωριστούν σε 5 ομάδες και κάθε ομάδα θα αναλάβει να επιλύσει ένα πρακτικό έργο που προτείνεται σε μια μελέτη περίπτωσης.
Οι μελέτες περίπτωσης που προτείνονται στους φοιτητές είναι οι εξής:
Ομάδα 1:
Αναλογίες και ποσοστά στο εμπόριο.
Πηγαίνετε (φανταστικά ή πραγματικά) για ψώνια. Προτείνετε διάφορα επιχειρηματικά προβλήματα-καταστάσεις εφαρμογής των αναλογιών, των αναλογιών ή των ποσοστών.
Μέσω της συνεργασίας να επιλύσουν τα προτεινόμενα προβλήματα.
Υποβάλετε το προϊόν σας με το bookcreator.com
Ομάδα 2:
Αναλογίες και ποσοστά στην κουζίνα
Δώστε παραδείγματα εφαρμογής των αναλογιών, των αναλογιών και των ποσοστών στην κουζίνα.
Μέσα από τη συνεργασία λύστε τα προτεινόμενα προβλήματα.
Παρουσιάστε το προϊόν σας με το genially.com
Ομάδα 3:
Αναλογίες και ποσοστά στη γεωργία
Κατασκευάστε ένα μοντέλο μιας γεωργικής γης χωρισμένης σε καλλιέργειες.
Κατασκευάστε σε συνεργασία ένα κυκλικό διάγραμμα με ποσοστά των καλλιεργούμενων εκτάσεων γεωργικών γαιών με το canva.com
Ομάδα 4:
Αναλογίες και ποσοστά στις θετικές επιστήμες
Παρουσιάστε τη δυνατότητα εφαρμογής των αναλογιών, των αναλογιών και των ποσοστών στη βιολογία, τη φυσική, τη χημεία και τη γεωγραφία, πραγματοποιώντας πειράματα (προσδιορισμός της πυκνότητας των μετάλλων, της συγκέντρωσης των διαλυμάτων…).
Να επιλύουν συνεργατικά προβλήματα-αποτελέσματα πειραμάτων.
Υποβάλετε το προϊόν σας με το boockreator.com
Ομάδα 5:
Το ταξίδι των αναλογιών και των ποσοστών
Συνεργαστείτε στην ιστορία “Το ταξίδι των αναλογιών, των ποσοστών και των ποσοστών” με το fliphtml5.com
Το στάδιο της παρουσίασης των τελικών προϊόντων της εργασίας και της αξιολόγησής τους:
Στο τέλος, οι μαθητές θα πρέπει να κάνουν μια παρουσίαση PowerPoint σχετικά με το θέμα του έργου. Αυτή θα προστεθεί στα έγγραφα του ιστότοπου.
ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΠΕΚΤΑΣΗΣ
Ερωτηματολόγιο αυτοαξιολόγησης δραστηριοτήτων
Ισοζύγιο δραστηριοτήτων
- Έμαθα …
- Ενδιαφέρθηκα για …
- Μου άρεσε …
- Ξέρω ήδη ότι …
- Θα θυμάμαι …
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ
Ως αποτέλεσμα, οι μαθητές εμπλέκονται σε αυθεντικές, ουσιαστικές μαθησιακές καταστάσεις, αναπτύσσεται η κριτική και αυτοκριτική σκέψη, ενθαρρύνεται η καινοτομία, αναπτύσσεται επίσης η ικανότητα συνεργασίας και αποτελεσματικής επικοινωνίας και αυξάνεται το κίνητρο των μαθητών για μάθηση.
Τα δυνατά σημεία της δραστηριότητας συνίστανται: στην επιχειρηματολογία και την αξιοποίηση των ιδεών, των απόψεων του ατόμου, στην ανάπτυξη της κριτικής και αυτοκριτικής σκέψης του μαθητή, στην ανάπτυξη της ικανότητας κατανόησης, συνεργασίας και επικοινωνίας, στη διαμόρφωση μαθηματικών, ψηφιακών και γλωσσικών δεξιοτήτων.
Τα αδύνατα σημεία αυτής της δραστηριότητας είναι: η έλλειψη διδακτικής υποστήριξης- η ανάγκη για περισσότερο χρόνο που θα διατίθεται για τέτοιου είδους δραστηριότητες.
Συµπεράσµατα: Η ενεργητική μάθηση περιλαμβάνει αποτελεσματικές διδακτικές στρατηγικές, αξιοποιώντας τις μαθηματικές δεξιότητες. Ο μαθητής καθίσταται υπεύθυνος στην επιλογή και διαχείριση της μαθησιακής πορείας, γεγονός που συμβάλλει στην ανάπτυξη της προσωπικότητάς του. Οι μαθητές παρακινούνται πολύ περισσότερο εάν τα μαθήματα διδάσκονται από διαφορετικές οπτικές γωνίες και εάν βασίζονται σε γεγονότα από την καθημερινή ζωή, όταν το ισχυρότερο επιχείρημα είναι το ίδιο το γεγονός ότι η ζωή δεν χωρίζεται σε κλάδους.